środa, 30 lipca 2014

Smażone płocie, smak dzieciństwa

Najkrótszy przepis na tym blogu. Najprostszy i najsmaczniejszy. Przypominają mi się lata dzieciństwa i wakacje spędzane nad jeziorem w Kórniku czy Stęszewie. Jedzenie świeżo złowionej ryby :) płotki, leszcze, okonie czasem coś grubszego :) och czyżby te czasy minęły bezpowrotnie? Dzięki pasji moich rodziców do wędkarstwa dzisiejsza kolacja przeniosła mnie w czasy dzieciństwa.

10 sprawionych i wypatroszonych płoci
sól, pieprz
mąka pszenna
olej rzepakowy do smażenia

Sprawione i wypatroszone płocie umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem. Przyprawić mocno solą i pieprzem, pozostawić w lodówce około 2 godzin. Po 2 godzinach na patelni rozgrzać dużą ilość oleju. Ryby obtoczyć w mące i smażyć na złoty kolor. Najlepiej smakują jeszcze gorące, kiedy są chrupiące. Uwielbiam te chrupiące ogony i płetwy i jak ryba jest intesywnie słona :) pyszności przy których bledną łososie i inne wynalazki. Smacznego :)

poniedziałek, 28 lipca 2014

Sałatka z makaronem penne i kurczakiem

Na zewnątrz niemiłosiernie gorąco i duszno. Pogoda zabija skutecznie apetyt i ochotę na jedzenie czegokolowiek. W takich momentach najlepiej sprawdzają się lekkie sałatki, które niezamulą nam organizmu i dodadzą energii i witamin.

250 gram ugotowanego al dente makraonu penne
1 zielony ogórek
2 pomidory malinowe lub kilka sztuk cherry
2 filety z piersi kurczaka
2 czerwone cebule
1 ząbek czosnku
kilka oliwek kalamata
6 łyżek oliwy z oliwek
sok z połowy cytyrny
2 łyżeczki gruboziarnistej musztardy francuskiej
gałązka rozmarynu
sól, cukier, pieprz
pęczek natki pietruszki
kilka liści mięty

Kurczaka umyć i osuszyć, pokroić w grubsze plastry i usmażyć na złoto na oliwie z oliwek. ułozyć na papierze do odsączenia tłuszczu i wystygnięcia. Ogórka umyć i ze skórka pokroić w większe kawałki. Natkę i miętę posiekać. Wdużej misce wymieszać makaron z ogórkiem i ziołami, przyprawić pieprzem. Z musztardy, oliwy i soku z cytryny przygotować vinegret, przyprawić cukrem, solą, siekanym rozmarynem oraz rozgniecionym ząbkiem czosnku. Cebulę pokroić w pórka lub półksiężyce, pomidory malinowe na ćwirtki a cherry na pół. Do makaronu dodać pokrojone oliwki, kurczaka i cebulę. Lekko skropić vinegretem, wymieszać. Dodać pomidory oraz resztę dressingu, wymieszać. Wstawić na 20 minut do lodówki. Podawać z kawałkami świeżej bagietki

piątek, 25 lipca 2014

Domowa pizza w 3 odsłonach

Przyszedł czas na przygotowanie pysznej domowej pizzy. Dziś proponuję Wam 3 odsłony pizzy z wyśmienitymi dodatkami. Prosto, smacznie i zdrowo. Będzie uniwersalny przepis na ciasto i lista dodatków użytych do pizz :)

Ciasto:
700 gram mąki pszennej
1/3 kostki drożdży
100 ml letniej przegotowanej wody
100 ml letniego mleka
2 łyżki cukru
2 szczypty soli
olej

Drożdże rozpuścić w wodzie wymieszanej z mlekiem i łyżką cukru. Do dużej miski przesiać makę, dodać zaczyn z drożdży, pozostały cukier, sól oraz olej i zarobić gęste ciasto, które odchodzi od ścianek miski. Przykryć folią spożywczą i odstawić na godzinę do lodówki. Po godzinie, mamy pięknie wyrośnięte i sprężyste ciasto. Gramatura z przepisu wystarcza na przygotowanie 3 placków

Do pierwszej pizzy użyłem:
sos pomidorowy, plastry pomidorów malinowych, plastry mozzarelli, salami, papryczkę jalapeno, oliwki kalamata, fileciki anchois oraz świeżą bazylię i natkę pietruszki w musztardowym vinegrecie.


Do drugiej pizzy użyłem:
sos pomidorowy, plastry pomidorów malinowych, plastry mozzarelli, tarty cheddar, oliwki kalamata, salami, oliwa wymieszana z gniecionym czosnkiem oraz cebula.


Do trzeciej i ostatniej pizzy użyłem:
sos pomidorowy, plastry polędwicy sopockiej, tarty cheddar, oliwa wymieszana z gniecionym czosnkiem, cebula, fileciki anchois, 2 rozmącone jajka przyprawione solą, wędzoną papryką w proszku oraz zieloną czubrycą, natka pietruszki w musztardowym vinegrecie.



Pizze były wyśmienite, pełne aromatu i różnorodnych smaków. Wkrótce zapewne powtórka. Smacznego :)

wtorek, 22 lipca 2014

Dżem z czerwonych porzeczek z wanilią i czerwonym octem winnym

Połowa wakacji i tym samym lata oraz sezonu na pyszne i pachnące polskie owoce już za nami. W związku z tym koniecznie trzeba przygotować jakieś pyszne przetwory owocowe. Dziś na pierwszym planie polskie czerwone porzeczki. Cudne drobne, lekko kwaskowe owoce, które przywołują na myśl chwile z dzieciństwa :) Proponuję pyszny dżem z czerwonych poczeczek z wanilią oraz czerwonym octem winnym.

700 gram czerwonych porzeczek
1 laska wanilii
2 łyżki czerwonego octu winnego
sok z jednej większej limonki
450 gram białego cukru

Porzeczki oddzielić od gałązek i przebrać usuwając uszkodzone owoce. Umyć i przełożyć do szerokiego garnka, zasypać połową cukru, wymieszać i pozostawić na godzinę, by owoce puściły sok. Po godzinie garnek ustawić na palniku na średnim ogniu i zagotować. Wanilię przeciąć wzdłuż na pół nie do końca i tępą stroną noża zeskrobać nasionka, zachowując laskę. Gdy owoce się zagotują dodać resztę cukru i ziarenka wanilii wraz z laską, zamieszać i gotować około 1 godziny co jakiś czas intensywnie mieszając. Piekarnik rozgrzać do temperatury 150 stopni Celsjusza i wyparzyć w nim słoiczki i nakrętki. Kiedy pulpa owocowa lekko zgęstnieje dodać ocet winny oraz sok z limonki dla utrwalenia koloru. Gotować jeszcze 45 minut nadal co jakiś czas intensywnie mieszając. Gotowy dżem, póki jest gorący przekładamy do gorących słoiczków, zakręcamy ustawiamy dnem do góry i pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Idealny dodatek do pancake'ów :) wiem po testowałem oraz ze świeżym pieczywem. Smacznego :)

czwartek, 10 lipca 2014

Sałatka z zielonej soczewicy z pieczonymi burakami kozim serem i koperkowym vinegretem

Kolejny raz sięgam do książki autorstwa Rachel Khoo "Mała paryska kuchnia" i kolejny raz tworzę danie z moim współlokatorem Jakubem :) Tym razem zdecydowaliśmy się na prostą sałatkę z zielonej soczewicy z przepysznie słodkimi pieczonymi burakami i dla kontrastu smakowego z kozim serem obficie skropioną koperkowym dressingiem.

250 gram zielonej soczewicy
2 buraki
1 liść laurowy
1 gałązka tymianku
kozi ser może być twarożek jak było w oryginalnym przepisie my użyliśmy twardego dojrzewającego
1/2 pęczka koperku
2 łyżki oleju słonecznikowego lub rzepakowego
2 łyżki czerwonego octu winnego
sól i cukier do smaku

Soczewicę dokładnie opłukać i namoczyć w zimnej wodzie na około 2 godziny. Piekarnik rozgrzać do temperatury 180 stopni Celsjusza i upiec do miękkości umyte nie obrane ze skórki buraki. Po dwóch godzinach moczenia zalać soczewicę świeżą wodą, posolić dodać liść laurowy i tymianek. Gotować około 15-20 minut. Odcedzić i wystudzić. Upieczone buraki obrać, wystudzić i pokroić na bardzo cienutkie plasterki. Koperek opłukać i zmiksować razem z łodyżkami, dodać olej oraz ocet winny i przyprawić i jeszcze raz zmiksować. Na talerzu ułożyć soczewicę na wierzch plastry pieczonego buraka oraz kawałki sera, całość obficie polać koperkowym viniegretem. Pyszne danie zarówno na ciepło jak i na zimno. Smacznego :)

niedziela, 6 lipca 2014

Risotto z pieczonymi burakami

Połowa urlopu już za mną, niestety :( oprócz wypoczynku nadrabiam zaległości blogowe. Na długo przed urlopem miałem w planie przygotowanie risotta z pieczonymi burakami, niestety nigdy mi nie pasowało, albo nie te dodatki w lodówce. Skoro mam już tyle wolnego czasu, trzeba było przygotować to przepyszne i kremowe risotto o absolutnie boskim kolorze.

250 gram ryżu Arborio
500 ml bulionu warzywnego lub drobiowego
3 większe dymki
3 większe buraki
1 łyżka czerwonego octu winnego
masło, oliwa z oliwek
sól, pieprz
kilka listków mięty (mam taką fajną odmianę, która pachnie troszkę melisą i cytryną)
szczypior od dymki

Buraki wyszorować szczoteczką pod bieżącą wodą - nie obierać! Piekarnik rozgrzać do temperatury 200 stopni Celsjusza. Buraki ułożyć w naczyniu żaroodpornym i piec około 2 godzin. Dymki pokroić w kostkę. W głębokim rondlu rozgrzać oliwę z oliwek i masło. Wrzucić cebulę i smażyć około 2 minut. Wsypać ryż i smażyć kolejne 5-6 minut ciągle mieszając. Po tym czasie wlać 2 chochelki gorącego bulionu i ciągle mieszając poczekać, aż ryż wchłonie cały płyn. Czynność tę powtarzamy do czasu, aż ryż będzie miękki. Upieczone buraki obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach, zostawiając klika plastrów w całości. Risotto przyprawić solą, pieprzem i octem winnym, dodać buraki i dokładnie wymieszać. Na koniec dodać posiekaną miętę i łyżkę masła. Wymieszać i serwować na głębokich talerzach lub w miseczkach, udekorować plasterkami buraków, sieknym szczypiorem i miętą. Smacznego :)

czwartek, 3 lipca 2014

Pieczeń rzymska z jajkiem

Urlop rozpoczęty to na spokojnie mogę napisać przepis na pyszną pieczeń rzymską z jajkiem, która już kilka dni temu pojawiła się w formie zdjęcia na fanpage'u na facebooku :) Absolutnie doskonałe mięso z pysznymi dodatkami plus sos pieczarkowy yummy <3

800 gram mielonego mięsa z szynki wieprzowej
1 jajko
250 gram bułki tartej
1 łyżka suszonego tymianku
1 łyżka świeżego rozmarynu
1/2 łyżki majeranku
1 papryczka chili
3 suszone papryczki peperoncino
4 ząbki czosnku
1 pęczek szczypioru od dymki
2 cebule
sól, pieprz
oliwa z oliwek
masło
3 jajka ugotowane na twardo
natka pietrruszki
liść laurowy
ziele angielskie

Mięso przełożyć do dużej miski dodać tymianek, rozmaryn oraz majeranek. Paprykczę pokroić drobno razem z pestkami. Cebulę obrać pokroić w kostkę, czosnek obrać i wycisnąć przez praskę. Na patelni rozgrzać oliwę z oliwek z odrobiną masła i lekko zeszklić cebulę wraz z czosnkiem. Zadjąć z palnika i dokładnie wystudzić. Do mięsa wbić jajko, dodać papryczkę chili i suszone peperoncino oraz sól, pokrojony szczypior i posiekaną natkę pietruszki. Na końcu dodać smażoną cebulę z czosnkiem oraz bułkę tartą. Masę dokładnie wymieszać by wszystkie składniki się połączyły na następnie dokładnie wyrobić by była zwarta i  się nie rozwałała. Dużą deskę do krojenia zwilżyć zimną wodą, wyłożyć mięsną masę i uformować płaski dość duży prostokąt. Na srodku wzdłuż ułoyć gotowane jajka przekrojone na pół. Masę zwinąć formując roladę. Dokładnie zalepić boki. Tak gotową roladę obsmażyć z każdej strony na oliwie z oliwek, przełożyć do naczynia żaroodpornego bez przykrywki, wlać 250 ml wody, dodać 3 listki lauurowe i 5 kulek ziela angielskiego. Piec w piekarnku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza przez około 1 godzinę. Podawać gorące z dodwolnym ciepłym sosem (u mnie pieczarkowy ) ziemniaczkami i jakimś warzywem 9u mnie mizeria koperkowo-miętowa). Smacznego :)